سبد خرید

انواع سقف سوله

انواع سقف سوله

سقف سوله از مهم ترین قسمت های یک سوله میباشد و بیشترین ضررهای مالی در بخش سوله از قسمت سقف آن میباشد که با توجه به اجرای نادرست پوشش سقف سوله سقف دچار درز و فرورفتگی شده و با تغییر فصل دچار نشتی شده و ورود آب به سوله دربارش های شدید موجب بوجود آمدن خسارات چشمگیری شده در صورتی که فقط یکبار از متریال خوب و اجرای صحیح استفاده کنید به هیچ عنوان دچار مشکل از قسمت سقف سوله خود نخواهید شد.

انواع پوشش های سقف سوله

سقف سوله با  پشم شیشه و توری مرغی

برای مستحکم تر کردن و ایجاد اتصال بین پشم شیشه و سقف سوله از توری مرغی استفاده میشود که یکی از انواع توری فلزی است. این توری یک توری گالوانیزه بسیار مقاوم است . به همین علت باعث بالا بردن مقاومت و دوام سقف نیز می شود. پشم شیشه نیز ماده‌ای بی نهایت عالی ست که از الیاف معدنی و مواد بازیافت شده از ذوب شیشه و به شکل رشته های ریز و سوزنی تولید میشود. این محصول ویژگی‌های زیر را داراست:

در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد و حرارتی تا ۵۰۰ درجه را میتواند تحمل کند.
به دلیل مقاومت پشم شیشه در برابر حرارات و آتش سوزی، باعث کاهش هزینه های نگهداری و کاهش اتلاف انرژی می شود. به همین دلیل از ترکیب پشم شیشه و توری های گالوانیزه برای ساخت پوشش سوله استفاده میشود. بعد از بنا شدن سقف این عایق عالی را استفاده کرد و مقاومت سقف را افزایش می دهند.
اگر بخواهیم از محافظ برای پشم شیشه استفاده کنیم، کار سختی ست؛ اما توری مرغی کار ما را راحت تر میکند. این توری مقاومت و استحکام بالایی در بابر رطوبت و زنگ زدگی دارد.

سوله با پوشش سقف ساندویچ پانل

سقف سوله باساندویچ پانل

یکی از مرسوم ترین و پرطرفدار ترین نوع سوله، سوله با پوشش سقف ساندویچ پانل است که ویژگی ها و مزایای زیر را دارد:

ساندویچ پانل دارای دو ورق و یک لایه میانی عایق است، که کیفیت و دوام قابل قبولی دارد. علل اصلی استفاده از ساندویچ پانل در پوشش سقف شیب دار وزن سبک و عایق بودن در برابر رطوبت، گرما و صداست. ین نوع سقف دارای امنیت و سرعت بالای اجرایی است؛ بنابراین باعث کاهش هزینه میشود و مقرون به صرفه است. سقف سوله ساندویچ پنل در برابر عوامل طبیعی مانند زلزله نیز مقاومت بالایی دارد. برای کاهش خطرهای احتمالی در هنگام وقوع حوادث بطورکلی بهتر است از ساندویچ پنل های سقفی سبک تر استفاده شود.

این سقف در برابر ریزش برف شدید مقاوم است. در تولید ساندویج پنل مواد عایق فومی در بین دو ورق لایه ای بیرونی و داخلی تعبیه میشوند. مواد عایق در حجم بالا و وزن مشخصی بین دو لایه ورق فولادی سینوسی در نظر گرفته میشوند. یک عایق عالی و مقاوم در برابر حرارت، صدا و رطوبت است. پیشنهاد می کنیم با انواع فولاد بیشتر آشنا شوید.

مطلب پیشنهادی: اجرای سوله

پوشش سقف سوله با ورق گالوانیزه

پوشش سقف سوله با ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه نوعی ورق فولادی بسیار مقاوم است که دارای روکشی از چند لایه فلز روی (در حد میکرون) است. در تولید این ورق هر چقدر میزان روکش لایه روی بیشتر باشد، پوشش دهی مناسب و بیشتری برای ورق گالوانیزه خواهد داشت.

ورق های گالوانیزه در دو نوع فرم و فابریک جهت ساخت پوشش سوله استفاده میشوند. مقاومت این نوع پوشش در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار بالا می باشد؛ زیرا این روکش روی به مقاومت ورق ها در برابر بارندگی و رطوبت کمک شایانی میکند.

پوشش سقف سوله با پلی کربنات

سقف سوله پلی کربنات

این نوع پوشش بسیار محکم است؛ زیرا پلی کربنات ترکیبی سخت و شفاف می باشد. از ورق پلی کربنات در تولید پوشش سقف سوله با ضخامت و لایه های متفاوتی استفاده میشود. برای ساخت ورق های پلی کربنات موج دار از فرمت پوشش سقف ورق گالوانیزه و ساندویچ پنل استفاده میشود. بکار بردن روش های ساخت این دو فرمت قبلی، باعث میشود، که هزینه های آب بندی پوشش سقف کاهش پیدا کند.

ورق های پلی کربنات بیشتر در ساخت سقف هایی که نیاز به نور بیشتری دارند، بکار می روند؛ مانند دامداری ها، سالن های ورزشی، فروشگاهها، انبارها و… . این نوع ورق ویژگی‌های زیر را دارد:

 • لایه های ضد اشعه ماوراء بنفش خورشید دارد؛
 • فضایی بی خطر و مناسب برای هر نوع موجودی ایجاد میکند؛ حتی رنگ اجسام و موادی که در سوله هستند؛
 • این پوشش بسیار ضربه پذیر و نشکن است؛
 • تنوع زیادی در طراحی و اجرا به ما می دهد؛
 • جایگزینی مناسب برای شیشه در ساخت سقف های نورگیر است.
 • بهینه سازی مصرف انرژی.
 • جایگزین مناسب شیشه.
 • عدم جا به جایی حرارت در همه فصل های سال.
 • کاهش هزینه آب بندی سقف.

پوشش سقف سوله کارتن پلاست

پوشش سقف سوله با کارتن پلاست

بیشتر سوله هایی که در ایران تولید میشوند از این نوع هستند. کارتن پلاست نوعی ورق مدرن است که ویژگی‌های زیر را دارد:

 • قابلیت بازیافتی و انعطاف پذیری دارد؛
 • با عرض ۲۰۰۰ میلیمتر در ضخامت ۲ تا ۱۴ میلیمتر تولید میشود؛
 • این نوع رنگ های متنوعی داشته و سلیقه های گوناگونی را پوشش میدهد؛
 • ضریب مقاومت بالایی در برابر ضربه های فیریکی و یا عوامل شیمیایی دارد؛
 • یک گزینه عالی برای پوشش سقف سوله است.

پوشش سقف سوله فایبرگلاس

پوشش سقف سوله با ورق فایبرگلس

فایبر گلاس ماده‌ای ترکیبی از نفت و پشم شیشه است. یک محصول سبک بوده که در پوشاندن سقف سوله طرفداران خاص خود را دارد. به عبارتی یک کامپوزیت است و با الیاف شیشه و مواد پلیمری ساخته میشود. پشم شیشه نقش تقویت کننده و مواد پلیمری نیز نقش مواد پایه در تولید این محصول را دارند. فایبر گلاس دارای طرح ها و رنگ های مختلف از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید