لوگوی کامرانیز

آزمایش خاک

تست خاک و آزمایش ژئوتکنیک در تخصص ماست

قبل از احداث ساختمان، آزمایش خاک یکی از ضروری ترین فرآیند ها می باشد. که هدف از انجام آن تست ویژگی های خاک هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ شیمیایی می باشد که این تست توسط افراد متخصص آزمایش می شود. در ابتدا نمونه گیری از خاک توسط تجهیزات و دستگاه های خاص صورت می گیرد سپس نمونه خاک مورد نظر به یکی از آزمایشگاه های تخصصی خاک منتقل می شود تا کارشناسان پس از انجام آزمایش های خود طی گزارشی ویژگی ها، ساختار مکانیکی و لایه های ژئوتکنیکی را مشخص کنند.

دلیل نیاز به ضرورت آزمایش خاک

ضرورت انجام آزمایش خاک

مطابق دستورالعمل شهرداری تهران برای ساختمان هایی که مساحت زیر بنای آنها بیش از ۲۰۰۰ متر مربع و یا تعداد سقف آنها ۶ سقف به بالا باشد می بایست قبل از تهیه نقشه های سازه آزمایش مکانیک خاک انجام و نتایج آن در کارتابل پروژه ثبت گردد ودریافت برگه سبز ژئوتکنیک الزامی می باشد.

برای ساختمان هایی که شرایط فوق را ندارند شهرداری آنها را ملزم به انجام آزمایش خاک نمی کند اما چون مهندس محاسب  اطلاعات خاک منطقه را ندارد مبنا را بریک تیپ خاک ضعیف تر نسبت به منطقه قرار می دهد. به عنوان مثال در صورت انجام آزمایش خاک تیپ ۲ استنتاج میشد که اگر این آزمایشات انجام نشود محاسبات بر مبنای تیپ ۳ انجام می شود که این مسئله موجب طراحی سنگین تر و از طرفی هزینه های بیشتر ساخت می گردد.

از این رو بهتر است قبل از تهیه نقشه های سازه با مشاوره گرفتن از یک آزمایشگاه معتبر در این زمینه به مقدار قابل ملاحظه ای(حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد) در هزینه های اسکلت و فونداسیون صرفه جویی و سازه سبک تر و در عین حال اقتصادی تر را طراحی و اجرا کنید.

خدمات ما

حفاری زمین

حفاری زمین به صورت دستی و یا ماشینی و سپس انتقال نمونه های اخذ شده به آزمایشگاه خاک

انجام تست و تهیه گزارش

انجام تست ها در آزمایشگاه خاک و تهیه گزارش مکانیک خاک جهت بررسی سازمان نظام مهندسی

آزمایش نفوذ استاندارد

جهت تشخیص مقدار تراکم خاک و به دست آوردن تیپ خاک

آزمایش دانهول

مشخص کردن تیپ خاک از طریق اندازه گیری سرعت موج برشی

آزمایش برش برجا و بارگذاری صفحه

آزمایش پارامترهای مقاومت برشی خاک و مدول الاستیسیته و مدول عکس العمل بستر خاک

آزمایش دانسیته در محل

آزمایش تراکم و چگالی خاک در تراز پی

فرم تماس زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم


  انواع آزمایش خاک برای ساخت و ساز

  تست های مختلفی برای بررسی خاک قبل از شروع پروژه ساخت و ساز ساختمانی وجود دارد. انتخاب نوع آزمایش ها جهت بررسی خواک بستگی به نوع ساخت و ساز و همچنین شرایط اقلیمی منطقه و زمین دارد. به طور کلی اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین آزمایش‌ های مربوط به تست خاک در پروژه‌ های ساختمان‌ سازی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • آزمایش نفوذ استاندارد
  • آزمایش هم ارز ماسه
  • تست رطوبت
  • آزمایش حد روانی
  • آزمایش دانه‌بندی به روش سرند کردن
  • آزمایش برش مستقیم
  • آزمایش سه محوری
  • آزمایش وزن مخصوص خاک
  • آزمایش ضریب نفوذپذیری 
  • آزمایش تک محوری خاک چسبنده
  • آزمون حدود اتربرگ
  • آزمایش تحکیم
  • تست دانسیته
  • تست تراکم پروکتور
  آزمایش خاک در آزمایشگاه

  مراحل انجام آزمایش خاک

  در این مرحله در انجام آزمایش خاک نمونه برداری است، خوب است بدانید نمونه برداری به دو روش دستی و ماشینی امکان پذیر است،اما چند سال است نمونه برداری به صورت دستی مورد تایید سازمان نظام مهندسی نمیباشد و مهندسین ساخت و ساز برای تهیه نمونه خاک از ماشین و ابزارآلات مخصوص استفاده میکنند. لازم به ذکر است که سازمان نظام مهندسی به طور مستقیم بر این فرآیند نظارت دارد.

  بازدید از محل

  معمولا هدف اصلی از بازدید محل، تشخیص نوع حفاری (دستی یا ماشینی) می باشد. نوع حفاری مناسب برای ساختمان های مختلف با یکدیگر متفاوت است. طبق قوانین فعلی سازمان نظام مهندسی، لازم است آزمایش خاک بعد از صدور عوارض شهرداری شروع شود.

  عقد قرارداد

  پس از بازدید، نوع حفاری برای شما مشخص می شود و سپس با بررسی نقشه های معماری ساختمان، عمق تعیین خواهد شد. باید توجه داشته باشید ممکن است با توجه به مساحت زمین مورد مطالعه و عمق گودبرداری ممکن است نیاز به آزمایش های بیشتر مانند آزمایش برش برجا یا دانهول باشد ، در نهایت پس از توافق قیمت، عقد قرار داد آزمایش خاک صورت می گیرید. در زمان عقد قرارداد برگ تعهد خدمات ژئوتکنیک به مالک داده خواهد شد. برگ سبز ژئوتکنیک یکی از مدارکی است که آزمایشگاه مکانیک خاک به مالک بنا می دهد تا آن را برای استعلام به دفتر خدمات الکترونیکی ببرد. که در نهایت دفتر خدمات الکترونیک با بررسی اعتبار پروانه شرکت و تعدا کار همزمان اقدام به استعلام برگه می نماید.

  استقرار کارشناس ژئوتکنیک

  پس از استقرار دستگاه حفاری، کارشناسی از شرکت بر سر پروژه اعزام می شود. این کارشناس، فیلم هایی از روند انجام آزمایش می گیرد تا به سازمان نظام مهندسی ارایه کند. از دیگر عواملی که موجب تسریع در روند اخذ تاییدیه آزمایش خاک می شود، کارشناس مجرب مستقر در محل پروژه است. اگر این کارشناس اطلاعات به روز و دقیق نداشته باشد ممکن است آزمایش هایی که انجام میدهد مورد تایید سازمان نظام مهندسی قرار نگیرد. در نتیجه  روند اخذ تاییدیه به تعویق بیفتد. لذا توصیه می گردد جهت سرعت بخشیدن به روند تایید، از گروه حفاری با تجربه و کارشناس خبره استفاده گردد.

  حفاری و آزمایش های صحرایی

  پس از ارایه شرح خدمات و عقد قرارداد، مراحل اجرایی کار آغاز خواهد شد. اکیپ حفاری دستی یا ماشینی به محل اعزام شده و حفاری را آغاز می نمایند. یکی از عوامل سرعت بخشیدن به روند اخذ تاییدیه مکانیک خاک، استفاده از گروه حفاری مناسب است. اگر اکیپ حفاری تجربه کافی نداشته باشند و یا دستگاه حفاری آنها قدرت لازم را نداشته باشد، ممکن است پروسه مطالعات و آزمایش های صحرایی، روزها و شاید هفته ها به تعویق بیفتد. به دلیل زمانبر بودن فرآیند حفاری سازندگان تمایل دارند که تاییدیه مکانیک خاک بدون حفاری را انجام دهند.

  آزمایش های آزمایشگاهی

  پس از اتمام حفاری، نمونه های اخذ شده از گمانه ها به آزمایشگاه انتقال پیدا می کند. بر روی آنها آزمایش دانه بندی، آزمایش درصد رطوبت، آزمایش حدود اتربرگ، آزمایش برش مستقیم، آزمایش هیدرومتری و… انجام می شود.

  ارسال مدارک به نظام مهندسی

  مرحله بعدی مربوط به ارسال مدارک و مستندات به سازمان نظام مهندسی استان تهران است. در این مرحله تمامی مستندات آزمایش های صحرایی و آزمایشگاهی را به سازمان نظام مهندسی در یک یا چند حلقه دی وی دی ارسال می شود. بررسی فیلم ها و مستندات آزمایش ها، به صورت دقیق در بخش ژئوتکنیک سازمان انجام می شود. اگر در انتخاب آزمایشگاه مناسب دقت کافی داشته باشیم، طی کردن این مرحله آنچنان زمان بر نخواهد بود. چرا که شرکت های آزمایشگاهی معتبر و با تجربه به آزمایش ها و قوانین روز، مسلط بوده و آزمایش های آنان معمولا بدون مشکل تایید خواهد شد.

  سوالات شما

  آزمایش خاک آزمایشی است که اطلاع از نتیجه آن باعث می‌شود، شما از ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی خاک اطلاعات مناسبی به دست آورید. این آزمایش به حضور افراد متخصص انجام می‌شود و بعد از نمونه‌برداری از خاک آن را به آزمایشگاه ویژه‌ای منتقل می‌کنند که مقاومت برشی، میزان تحمل بار، اسیدیته، میزان نفوذ، دانه‌بندی خاک، خمیری، گرانروی و دانسیته خاک را بررسی کنند.

  هزینه های دریافتی ثابت نیست و به فاکتورهای فراوانی بستگی دارد. عواملی مثل روش حفاری ، مساحت زمین ، مکان پروژه ، تعداد نمونه های گرفته شده  عمق حفاری و زمان اجرای پروژه براساس فصول مختلف ، در هزینه تاثیرگذار هستند.

  • ارائه درخواست به آزمایشگاه خاک
  • عملیات حفاری
  • استعلام برگ سبز تعهد مطالعات ژئوتکنیک
  • تهیه گزارشات توسط آزمایشگاه خاک و ارسال آن به سازمان نظام‌مهندسی
  • بررسی در سازمان مرتبط حداکثر تا زمان 10 روز
  • تائید نهایی گزارش خاک و ارسال آن به شهرداری