سبد خرید

محمدرضا نیکبخت – معماری با تجربیات و دستاوردهای کم نظیر

محمدرضا نیکبخت - معماری با تجربیات و دستاوردهای کم نظیر

محمدرضا نیکبخت

معماری به عنوان یک هنر و علم که تأثیر بسزایی بر فضاهای زندگی ما دارد، همواره نیاز به افراد خلاق و با تجربه دارد. یکی از معمارانی که با دستاوردهای برجسته‌اش به عنوان یک معمار معتبر در صنعت معماری ایران شناخته شده است، محمدرضا نیکبخت است. وی با توجه به تحصیلات و تجربیات حرفه‌ای خود، در ایجاد و توسعه فضاهای زندگی بی‌نظیری نقش بسزایی ایفا کرده است.

زندگی و تحصیلات

محمدرضا نیکبخت در تهران به دنیا آمده است و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته معماری از دانشگاه شهید بهشتی تهران در سال ۱۳۷۵ اخذ کرده است. او از سال ۱۳۶۴ به عنوان یک معمار حرفه‌ای شروع به کار کرد و در طول این سال‌ها با گروه‌های مختلفی همکاری کرد. اما اقدام چندان معنی‌دار او در حوزه معماری با تأسیس «مهندسان مشاور زندیگان» در سال ۱۳۸۲ آغاز شد.

تجربیات و دستاوردها

نیکبخت در طول فعالیت حرفه‌ای خود تجربیات متنوعی را در زمینه‌های طراحی، نظارت، مرمت و احیاء بناهای تاریخی به دست آورده است. او به تنهایی یا با همکاری با دیگران در بیش از ۲۰۰ پروژه مسکونی و فضاهای فرهنگی و تفریحی مشغول به فعالیت بوده و به طور ویژه در زمینه مرمت و احیاء بناهای تاریخی، نقش مهمی داشته است. از جمله پروژه‌های معروف او می‌توان به مرمت و احیاء خانقاه چلپی اوغلو، کتابخانه جدید حسینیه ارشاد، و فودکورت باشگاه انقلاب اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی: درآمد رشته مهندسی معماری

کتب منتشر شده

در سال ۱۳۸۸، نیکبخت به همراه گروه مهندسان مشاور زندیگان کتاب “تجربه مرمت و احیاء خانقاه چلپی اوغلو” را منتشر کرد. این کتاب به عنوان یک مرجع معتبر در زمینه مرمت و احیاء بناهای تاریخی شناخته شده و به عنوان برنده جایزه کتاب فصل نیز شناخته می‌شود. علاوه بر این، او دو کتاب دیگر با عناوین “معماری اجزا” و “موتیو در مینیاتور” نیز منتشر کرده است.

 دستاوردها و جوایز

محمدرضا نیکبخت به لحاظ تعداد زیادی از دوره‌ها و مسابقات معماری در ایران شرکت کرده و توانسته جوایز متعددی را از طریق داوری و شرکت در مسابقات کسب کند. از جمله این جوایز می‌توان به داوری در نخستین دوره‌ی جایزه شایستگی معمار ایرانی، تقدیر از انجمن مفاخر برای کتاب معماری اجزا، داوری در مسابقه طراحی نما شهرداری تهران، و برگزیده شدن در دوازدهمین دوره مسابقه جامعه معماری جهان اشاره کرد.

معمار رضا نیکبخت

 

پروژه‌های معروف

علاوه بر تجربیات حرفه‌ای و دستاوردهای زیاد، نیکبخت به عنوان یک معمار با استعداد پروژه‌های معروفی را طراحی و اجرا کرده است. به عنوان نمونه می‌توان به مجتمع‌های مسکونی مهرآفرین، مهراز، گلستان، فیروزکوه، و لیان آجودانیه اشاره کرد که هرکدام نشان از توانایی او در طراحی فضاهای زندگی متنوع دارند.

چند نمونه از پروژه های محمدرضا نیکبخت

واقع در خیابان نیاوران قبل از میدان یاسر جنب بانک اقتصاد نوین،در زمینی با متراژ ۹۳۰ مترمربع قرار گرفته است. این پروژه شامل پنج طبقه زیرزمین ،فضای تجاری در زیر زمین اول و طبقه همکف و۷ طبقه واحدهای اداری روی همکف می باشد.

معمار نیکبخت

ساختمان مسکونی بهاران ولنجک

این ساختمان در زمینی به مساحت ۱۰۴۰ متر درقطعات تفکیکی تیپ محدوده ولنجک طراحی شده است . کشیدگی طولی زمین و موقعیت قرارگیری آن ، شرایط نورگیری بنا را به عرض ۵ / ۱۶ متری نمای جنوبی آن محدود نموده است ایده کلی طراحی براساس جایگیری نورگیر میانی در مرکز ثقل بنا شکل گرفت و واحدهای مسکونی براساس دستور طرح در دو بخش شمالی و جنوبی این نورگیر(حیاط با جداره مرتفع) قرار گرفتند.

ساختمان مسکونی ستاره گلستان

مشخصات پروژه :

معماری: مهندسان مشاور معماری و مرمت زندیگان

معمار مسئول: محمدرضا نیک بخت

تیم طراحی: شهریار قاسمی، هاله تمدن نژاد، شقایق ابریشمی، شهرزاد شهنام، شهرزاد نیک بخت

موقعیت: ایران، تهران

مساحت: ۹۲۸۰ مترمربع

مدیر پروژه: بیتا برنا

معماری داخلی و دکوراسیون: بیتا برنا، شهرزاد نیک بخت

مدیر گروه نظارت : مهدی فرج الله پور

گروه نظارت : حسام پور صرافی، علیرضا ناطقی

عکاس: محمدحسن اتفاق، نیلوفر ابونوری

مجموعه مسکونی ستاره گلستان، جایگاهی بی‌نظیر از خیابان گلستان شمالی، در محله اقدسیه تهران دارد. این پروژه با توجه به مکان‌گذاری خود، امکانات و امکانات رفاهی آپارتمانی با استانداردهای بالا را فراهم می‌کند. هدف اصلی طراحی، افزودن کیفیت بالا به تجربه زندگی ساکنان است. امکانات ارائه شده از جمله استخر شنا، لابی مجهز و اتاق مهمانی، همه باعث می‌شوند تا انتظارات ساکنان را برآورده سازد.

این ساختمان به شکلی دینامیک و زیبا با استفاده از سیمان سفید و سایبان‌های چوبی طراحی شده است، که با بالکن‌های سبز به‌طور هماهنگ ترکیب شده‌اند. با توجه به فرم و معماری خیابان‌های اطراف، نمای ۳۶۰ درجه به ساختمان اعطا شده است و از دید عابرین، هر چهار زاویه ساختمان دارای نماهای اصلی است. این تنوع در ارتفاع و برجستگی‌های ساختمان، شکل منحصر به فردی را ایجاد می‌کند و نمای خارجی را دینامیک و جذاب می‌سازد.

جمع بندی

محمدرضا نیکبخت با تجربیات و دستاوردهای خود در زمینه معماری، به عنوان یکی از معماران برجسته ایران شناخته می‌شود. او با ارتقاء هنر و علم معماری و ایجاد فضاهایی منحصر به فرد، به بهبود کیفیت زندگی افراد و جامعه ایرانی کمک بزرگی کرده است.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید