لوگوی کامرانیز

اجرای زهکشی خاک و ساختمان

انجام خدمات زهکشی فونداسیون و دیواره ها

زهکشی به معنی خشکاندن آب زمین می باشد. در سازه ها و مکانهایی که دارای سطح ایستابی بالای آب هستند، (نزدیک به فونداسیون و یا بالاتر از سطح فونداسیون) باید آب را با انجام تکنیک هایی از آن مکان دور کنیم تا پس از ساخت ساختمان از نفوذ و وارد شدن آب و رطوبت به ساختمان و صدمات ناشی از آن جلوگیری کنیم.

اما این هدایت مسیر آب شامل چه اصولی و اینکه مجموعه ما آماده خدمت رسانی در چه زمینه هایی است، در ادامه به صورت کامل شرح داده شده است. در صورت داشتن هر سوالی حتما با ما در ارتباط باشید.

دلیل اهمیت زهکشی

زهکشی خاک چیست؟

وجود آب در بستر سازه ها در واقع یکی از مشکلات بسیار دردسر ساز در هنگام گودبرداری ساختمان می باشد. نشست و تخریب فونداسیون ها، کاهش ظرفیت باربری خاک زیر فونداسیون و مشکلات اجرایی نظیر گیر افتادن ماشین آلات در گل و لای تنها برخی از مشکلاتی هستند که ممکن است در صورت وجود آب در بستر سازه رخ دهند.

از بین بردن آسیب ها و خطرات احتمالی، افزایش ظرفیت باربری خاک زیر فونداسیون، کاهش زمان و هزینه در پایدارسازی گود، رسیدن به سطحی خشک و مناسب برای اجرای سازه و همچنین پیشگیری از آسیب هایی که ممکن است در هنگام بهره برداری از سازه رخ دهد از جمله دلایلی هستند که اجرای زهکشی گودهای ساختمانی را در هنگام گودبرداری ضروری می نماید.

خدمات زهکشی خاک و ساختمان

مشاوره، طراحی و نظارت

مشاوره و طراحی انواع مختلف سیستم های زهکش گودهای ساختمانی، مدلسازی و طراحی زهکشی با نرم افزارهای ژئوتکنیک، نظارت بر اجرای اصولی کار

اجرای انواع زهکشی ساختمان

اجراء انواع روش های زهکشی گود ساختمانی شامل روش های زهکش سطحی، زهکش نیمه عمیق و زهکش عمیق، تامین کلیه مصالح مورد نیاز برای زهکشی گود ساختمانی

مشاوره رایگان بررسی وضعیت گود

اجرای سریع و تخصصی زهکشی

تامین مصالح به قیمت کارخانه

طراحی بهینه و دقیق سیستم زهکشی

مشاوره و استعلام قیمت زهکشی

جهت دریافت مشاوره رایگان زهکشی خاک و یا استعلام قیمت کافیست فرم زیر را تکمیل و ارسال نمایید.

  انواع سیستم های زهکشی گودها و سازه های زیر زمینی

  حال که دانستیم زهکشی چیست، در این قسمت لازم است تا در رابطه با جزئیات بیشتر زهکشی صحبت کوتاهی داشته باشیم.

  انواع سیستم های زهکشی گودها و سازه های زیر زمینی

  1. سیستم زهشکی موقت: در این نوع سیستم زهکش، بعد از تمام شدن عملیات گودبرداری و احداث سازه، پمپ آب چاه مادر خاموش شده تا آب زیر زمینی به تراز طبیعی خود باز گردد.
  2. سیستم زهکشی دائمی:  این نوع سیستم زهکش، در تمام مدت عمر سازه مورد بهره برداری قرار گرفته و عملیات پمپاژ آب از چاه مادر صورت پذیرفته تا سطح آب زیر زمینی در تراز مورد نظر ثابت نگهداشته شود. لذا لازم است عملیات بازبینی و تعمیر و نگهداری سیستم زهکش و پمپ آب به صورت دوره ای صورت پذیرد.

  انواع سیستم های زهکش

  1.  سیستم زهکش سطحی زیرفونداسیون: شامل کانال های زهکشی پر شده با مصالح زهکش مناسب، پتوی زهکش بستر و ایستگاه پمپاژ و ….
  2. سیستم زهکش نیمه عمیق: شامل تعدادی چاه و گالری اتصال‎دهنده آن ها و ایستگاه پمپاژ، حفاری شده در بستر گود
  3. سیستم زهکش عمیق: شامل تعدادی چاه و گالری اتصال دهنده آن‎ها در ترازهای مختلف ارتفاعی و ایستگاه پمپاژ، حفاری شده تا ترازی پایین تر از کف گود و در محیط پیرامونی آن

  سیستم زهکش پیرامونی چیست؟

  در بسیاری از پروژه‌های زهکشی، انجام زهکشی پیرامونی نیز به عنوان یکی از مهمترین قسمت‌های اجرای کار مورد نیاز قرار می‌گیرد. برای این منظور در دیواره‌ها می‌توان از دیمپل شیت‌ها و ژئوسنتتیک‌ها به عنوان ساده ترین سیستم اجرای زهکشی دیواره‌ها استفاده نمود. اما برای موارد حساس تر سیستم‌های مختلفی بدین منظور وجود دارد.

  الف) سیستم زهکش شامل چاه‌های عمیق:

  وجود نفوذپذیری کافی در لایه‌های پایینی خاک و انتقال آب از گود به لایه‌های زیرین، پس از مطالعات ژئوتکنیک

  ب) سیستم زهکش شامل چاه و گالری‌های ارتباط دهنده:

  عدم وجود لایه آب گذر در اعماق پایین تر، با استفاده از یکی از سه روش زیر

  چاه‌ها و گالری تحتانی (حفر شده در زیر تراز کف گودبرداری)

  چاه‌ها و گالری میانی (حفر شده در تراز میانی گودبرداری)

  چاه‌ها و گالری تحتانی و میانی به صورت توامان

  سیستم زهکش پیرامونی

  مصالح زهکش

  کیفیت مصالح مصرفی در زهکشی زیرزمینی، نقش اساسی در بهره دهی دراز مدت تأسیسات زهکشی ایفاد می کند و به طور کلی باید دارای ویژگیهای زیر باشند:

  1. از نظر شیمیایی و فیزیکی، در شرایط محیطی پروژه مقاوم و با دوام باشند.
  2. مقاومت کافی سازه ای در برابر بارهای وارده و تغییر شکلهای ناشی از آن را داشته باشند.
  3. در ابعاد و اندازه هایی طراحی شوند تا بتوانند حجم آب مورد نظر و محاسبه شده در طرح را جمع آوری و تخلیه کند.

  مطمئنا در این بین جنس خود لوله‌ها و ژئوسنتتیک‌ها به عنوان مصالح اصلی فرآیند زهکشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

  مصالح دانه‌ای

  1. عملکرد مصالح دانه‌ای در سیستم زهکشی زیرزمینی شامل موارد زیر است:
  2. جمع آوری آبی که از سیستم عبور می‌کند.
  3. جلوگیری از فرار و انتقال مواد ریزدانه خاک پایه (خاکی که باید زهکشی شود) به داخل مصالح زهکش
  4. تخلیه و خارج کردن آب به عنوان یکی از عملکردهای اصلی فرایند زهکشی
  مصالح زهکش
  آب بندی کف گود در زهکشی

  آب بندی کف گود در زهکشی

  در بسیاری از شرایط اینطور باید اقدام به زهکشی کف گود نمود که علاوه بر اجرای سیستم زهکشی، آب بندی کف گود نیز فراهم آید. به همین منظور می توان از پتوی شنی و همچنین لایه ی ژئوممبرین استفاده نمود.

  همانطور که در این تصویر مشاهده می شود در این گود، کف گود به صورت کامل آب بندی شده و درز میان ژئوممبرین ها نیز با استفاده از جوش مناسب، یکپارچه و یکدست شده است.

  دیتیل زهکشی زیر فونداسیون

  در رابطه با دیتیل اجرای زهکشی در زیر هر سازه و فونداسیون، به جرئت می توان گفت که برای هر پروژه باید که به صورت منحصر به فرد این کار را انجام داد. چرا که برخی پروژه ها ورود آب از دیواره ها را دارند، برخی دیگر تنها ورود از کف را دارند. در برخی ساختمان ها سطح آب زیر زمینی به صورت فصلی بالاست و در برخی دیگر آب به صورت تمام وقت بالاست. تمام این موارد سبب شده تا یک دیتیل اجرایی ثابت برای سیستم زهکشی را نتوان ارائه نمود.

  سوالات متداول پروژه زهکشی​ خاک

  این هزینه کاملا متغییر است، بسته به عوامل تاثیرگذار بر قیمت زهکشی، شرایط خاک، شرایط محیطی و سایر پارامترها حتما بایستی که این مورد به صورت پروژه ای اعلام گردد.

  جنس خاک، طول کانال های زهکش، ابعاد کانال های زهکش، دیتیل اجرایی، لایه های زهکشی، شرایط و تراز آب زیرزمینی، دبی ورودی آب به داخل گود، محل ایجاد چاه های جذبی از جمله عواملی هستند که هزینه زهکشی با استفاده از آنها تعیین می گردد.

  بله ، پس از انجام پروژه به مدت 1 سال ضمانت اجرای پروژه انجام می گردد.